Fizjoterapia uroginekologiczna - Kluczowe informacje
Cena
- 220 zł
Czas trwania
- 60 minut
Fizjoterapia uroginekologiczna - wskazania, terapia i korzyści dla zdrowia. Skonsultuj się z fizjoterapeutą w Galileo Medical już dziś!
Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalistyczna forma terapii, która skupia się na problemach zdrowotnych mężczyzn i kobiet. Zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką. Koncentruje się na poprawie funkcji mięśni dna miednicy, zmniejszeniu bólu oraz poprawie kontroli nad funkcjami moczowo-płciowymi. Dzięki indywidualnie dobranym programom przez fizjoterapeutów Galileo Medical uzyskasz znaczną poprawę swojego stanu zdrowia i komfortu życia.
Przeprowadza szczegółowy wywiad i badania funkcjonalne, aby zidentyfikować dysfunkcje mięśni dna miednicy.
Fizjoterapeuci Galileo Medical podczas wizyty nauczą Cię technik wzmacniających mięśnie dna miednicy, które pomagają w kontrolowaniu pęcherza oraz opracują dla Ciebie indywidualny program ćwiczeń po zabiegach chirurgicznych, takich jak prostatektomia.
Nasi fizjoterapeuci stosują techniki manualne i masaże, aby złagodzić napięcia mięśniowe i poprawić Twoje samopoczucie. Poprowadzą terapię relaksacyjną i nauczą Cię technik radzenia sobie z bólem.
Nasi fizjoterapeuci pomogą Ci wzmocnić mięśnie dna miednicy i poprawić krążenie krwi, co może pomóc w przypadku zaburzeń erekcji.
Specjaliści Galileo Medical pracują nad zmniejszeniem bólu i dyskomfortu związanego z problemami prostaty, poprawiając jakość Twojego życia.
Nasi specjaliści nauczą Cię właściwych technik wypróżniania i wzmocnieniu odpowiednich mięśni, aby zaradzić problemom takim jak zaparcia czy nietrzymanie stolca.
Podczas wizyty otrzymasz profesjonalne rady w zakresie zdrowego stylu życia technik relaksacyjnych oraz odpowiednich nawyków, które mogą pomóc w zarządzaniu objawami i poprawie Twojego zdrowia.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (np. podczas kaszlu czy ćwiczeń) lub nagłe parcie na mocz to częste problemy, które pomoże Ci wyleczyć fizjoterapia.
Jeśli czujesz ucisk lub dyskomfort w okolicy pochwy, może to być znak obniżenia narządów rodnych. Fizjoterapeuta pomoże Ci wzmocnić mięśnie dna miednicy i złagodzić objawy.
Przewlekły ból miednicy może mieć wiele przyczyn, od endometriozy po wulwodynię. Fizjoterapia uroginekologiczna pomoże Ci zidentyfikować przyczynę i zaplanować leczenie.
Rozejście mięśni prostych brzucha, problemy z nietrzymaniem moczu po porodzie, czy ból spojenia łonowego - to częste problemy, w których fizjoterapia uroginekologiczna. może Ci pomóc.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże Ci przygotować się do porodu, wzmacniając odpowiednie mięśnie i ucząc technik relaksacji.
Fizjoterapia uroginekologiczna wspomaga proces gojenia i pomoże Ci wrócić do pełnej sprawności po operacji.
Fizjoterapia może pomóc Tobie złagodzić bóle menstruacyjne poprzez odpowiednie techniki manualne i ćwiczenia.
Odczuwasz ból podczas stosunku? Nasi specjaliści udzielą Ci wsparcia w zakresie zdrowego stylu życia, technik relaksacyjnych oraz odpowiednich nawyków, które mogą pomóc Ci w zarządzaniu objawami i poprawie Twojego zdrowia.
Infekcje dróg moczowych, zapalenie pochwy, infekcje skóry w okolicy miednicy czy aktywne zapalenia narządów miednicy mogą być przeciwwskazaniem do rozpoczęcia terapii, ponieważ ćwiczenia mogą zaostrzyć stan zapalny.
Po operacjach w obrębie miednicy (takich jak cesarskie cięcie, histerektomia czy inne zabiegi chirurgiczne) należy odczekać, aż rany się zagoją i pacjentka uzyska zgodę lekarza prowadzącego na rozpoczęcie terapii.
W przypadku ciąży wysokiego ryzyka, w szczególności zagrożonej poronieniem lub przedwczesnym porodem, niektóre techniki fizjoterapii uroginekologicznej mogą być niewskazane.
W przypadku diagnozy raka narządów miednicy (np. raka szyjki macicy, jajnika) i podczas leczenia (chemio- czy radioterapii), niektóre interwencje fizjoterapeutyczne mogą być przeciwwskazane.
Urazy w obrębie miednicy, takie jak złamania, mogą wymagać okresu unieruchomienia lub specyficznej terapii, zanim pacjentka będzie mogła podjąć fizjoterapię uroginekologiczną.
Obecność chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową może stanowić przeciwwskazanie do niektórych form terapii, zwłaszcza jeśli obejmują one bezpośredni kontakt z tkankami miednicy.
Zawsze przed rozpoczęciem fizjoterapii uroginekologicznej należy skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą specjalizującym się w tej dziedzinie, aby dokładnie ocenić, czy terapia jest bezpieczna i odpowiednia dla danej pacjentki.
Fizjoterapeuci uroginekologiczni Galileo Medical mają w swoim arsenale wiele skutecznych metod. Oto niektóre z nich:
To podstawa terapii! Fizjoterapeuta Galileo Medical nauczy Cię, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia Kegla i dobierze program ćwiczeń idealny dla Ciebie.
Ta nowoczesna metoda pozwala Ci zobaczyć na ekranie, jak pracują Twoje mięśnie dna miednicy. Dzięki temu łatwiej nauczysz się je kontrolować.
To bezbolesna metoda, która pomoże Ci wzmocnić osłabione mięśnie lub złagodzić ból. Nasi fizjoterapeuci wykorzystują elektrody i prądy o niskim natężeniu.
Delikatny masaż i techniki rozluźniające pomogą Ci złagodzić ból i napięcia w obszarze miednicy.
To metoda, która pomoże Ci nauczyć się kontrolować pęcherz i zwiększyć odstępy między wizytami w toalecie.
Specjalne plastry, które pomogą Ci zmniejszyć ból i poprawić funkcję mięśni.
Terapia uroginekologiczna może przynieść wiele korzyści zdrowotnych i poprawić Twoją jakość życia. Oto niektóre z efektów, które można osiągnąć dzięki tej terapii:
Terapia uroginekologiczna pomoże Ci w zmniejszeniu bólu w obrębie miednicy, dolnej części pleców oraz innych dolegliwości bólowych związanych z problemami uroginekologicznymi.
Poprawisz funkcje mięśni dna miednicy, dzięki czemu odzyskasz kontrolę nad pęcherzem. Zmniejszysz ryzyko nietrzymania moczu oraz innych problemów z układem moczowym.
Fizjoterapia pomoże Ci wzmocnić mięśnie dna miednicy, co pomoże w zapobieganiu oraz leczeniu obniżenia narządów miednicy.
Terapia uroginekologiczna może poprawić funkcjonowanie seksualne, zwiększając przyjemność i komfort podczas stosunków seksualnych oraz redukując ból.
Dzięki fizjoterapii uroginekologicznej wyleczysz różne dysfunkcje seksualne, takie jak bolesne współżycie (dyspareunia) czy problemy z osiąganiem orgazmu.
Terapia uroginekologiczna wspiera kobiety w okresie ciąży i po porodzie, pomagając w regeneracji mięśni i tkanek oraz poprawie ogólnego samopoczucia.
Poprawa kontroli nad funkcjami uroginekologicznymi oraz redukcja dolegliwości bólowych pomoże Tobie znacząco zwiększyć pewność siebie i poprawić jakość życia.
Regularne ćwiczenia i terapie zapobiegają przyszłym problemom zdrowotnym związanym z mięśniami dna miednicy oraz z układem moczowo-płciowym.
Fizjoterapia uroginekologiczna jest bardzo ważna w trakcie i po ciąży. Pomoże przygotować się Tobie i Twojemu ciału do porodu. Głównym celem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy i poprawa układu moczowego i płciowego.
Dzięki fizjoterapii będziesz miała łatwiejszy poród. Twój organizm szybciej się zregeneruje i zmniejszy się ryzyko problemów.
Nasz fizjoterapeuta nauczy Ciebie rozluźniać mięśnie i kontrolować oddech. To przygotowuje Cię odpowiednio na poród. Ćwiczenia i techniki relaksu zwiększą elastyczność Twoich mięśni i stawów, co docelowo znacznie ułatwi poród i zmniejszy ryzyko pęknięcia krocza.
Po porodzie terapeuta uroginekologiczny pomoże wrócić Ci do zdrowia. Ćwiczenia wzmacniają i uelastyczniają mięśnie dna miednicy, co pomaga leczyć ewentualne problemy takie jak nietrzymanie moczu czy obniżenie narządów rodnych. Fizjoterapeuci Galileo Medical tworzą indywidualny plan rehabilitacji, który jest dostosowany do Twoich potrzeb.
Jeśli jesteś w ciąży to rehabilitacja uroginekologiczna pomoże Ci się jak najlepiej przygotować do porodu, a po porodzie pomoże Ci szybciej wrócić do formy.
Jeśli czeka Cię cięcie cesarskie, fizjoterapia uroginekologiczna również jest bardzo pomocna. Pomoże Ci szybciej wrócić do zdrowia. Nasi specjaliści walczą z negatywnymi skutkami zabiegu, takimi jak rozejście mięśni brzucha i ból pleców.
Skonsultuj się z naszym fizjoterapeutą uroginekologicznym, niezależnie od rodzaju porodu. Nasz specjalista oceni stan blizn i mięśni brzucha, a potem dobierze terapię dostosowaną indywidualnie do Twoich potrzeb.
Nasi specjaliści rekomendują pierwszą wizytę u fizjoterapeuty około 6 tygodni po porodzie naturalnym lub 4-6 tygodni po cięciu cesarskim. Jest to najlepszy czas na rozpoczęcie rehabilitacji.
Fizjoterapia uroginekologiczna pomoże Ci przygotować Twoje ciało do porodu, łagodzi bóle pleców i miednicy, zapobiega nietrzymaniu moczu. Warto, abyś rozpoczęła ją już w II trymestrze ciąży.
Wspomaga regenerację mięśni dna miednicy, pomaga w leczeniu rozejścia mięśni prostych brzucha, łagodzi ból krocza po porodzie siłami natury. Badania przeprowadzone w Polsce i opublikowane w Czasopiśmie Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu potwierdzają pokazują jednak, że większość kobiet nie ma pojęcia jakie korzyści może im przynieść fizjoterapia uroginekologiczna w tym okresie.
Pomoże Tobie w radzeniu sobie z ewentualnymi problemami związanymi ze zmianami hormonalnymi, takimi jak suchość pochwy czy nietrzymanie moczu.
Nasz fizjoterapeuta zapyta o Twoje problemy, historię medyczną i cele. To ważne, żeby mógł dobrać najlepsze leczenie, dopasowane do Twoich potrzeb.
Może obejmować ocenę postawy, siły mięśni brzucha i dna miednicy. Może być wykonane badanie badanie przez odbytnicę lub przezpochwowe, ale zawsze za Twoją zgodą.
Nasz fizjoterapeuta ustali dla Ciebie kompleksowy plan działania dostosowany do Twoich potrzeb.
Z naszymi specjalistami dowiesz się więcej o swoim ciele i jak o nie dbać na co dzień.
Dzięki nowoczesnym technologiom możesz odbywać niektóre sesje online, w zaciszu swojego domu.
Nasi specjaliści pracują interdyscyplinarnie, to znaczy łączą fizjoterapię z innymi terapiami, takimi jak psychoterapia, seksuologia czy dietetyka, abyś Ty mógł cieszyć się z jak najlepszych efektów. Jest to jeden z podstawowych elementów wyróżniających Galileo Medical.
Naukowcy odkrywają związki między bakteriami jelitowymi a zdrowiem dna miednicy. To może otworzyć nowe możliwości w leczeniu problemów uroginekologicznych.
Poznaj opinie zadowolonych pacjentów, którzy odzyskali zdrowie i radość z życia dzięki Galileo Medical.
Katarzyna
Agnieszka
Magdalena
Masz do nas pytanie? Być może ktoś już je nam wcześniej zadał. Zapraszamy do zapoznania się z pytaniami, z którymi najczęściej zwracają się do nas nasi pacjenci.
Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Fizjoterapia ta wspomaga leczenie problemów urologicznych, ginekologicznych i proktologicznych. Pomaga kobietom przygotować się do samej ciąży i porodu oraz wspomóc regenerację w trakcie połogu. U mężczyzn często stosowana jest w przypadku wzmożonego napięcia mięśni dna miednicy objawiającego się bólem krocza czy naglącymi parciami na mocz.
Warto przygotować się do wizyty poprzez zdefiniowanie swoich dolegliwości, zanotowanie pytań do specjalisty oraz założenie wygodnego ubrania, które ułatwi przeprowadzenie ewentualnych badań.
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się leczeniem i zapobieganiem dolegliwościom związanym z mięśniami dna miednicy mężczyzn i kobiet oraz narządami rodnymi kobiet. Terapia obejmuje między innymi terapię manualną, ćwiczenia wzmacniające oraz naukę właściwego funkcjonowania mięśni.
Wskazaniami do fizjoterapii uroginekologicznej są problemy nietrzymania moczu, nietrzymanie stolca, trudności z wypróżnianiem, stany po zabiegach proktologicznych i urologicznych (np.: TURP, HOLEP), obniżenie narządów rodnych, dysfunkcje spojenia łonowego, bóle w okolicach krocza oraz problemy związane z okresem połogu.
Terapia uroginekologiczna pomaga poprawić kondycję mięśni dna miednicy, zmniejszyć dolegliwości związane z dysfunkcją narządów rodnych, a także zapobiegać możliwym powikłaniom w okresie ciąży i po porodzie.
Podczas wizyty fizjoterapeuta przeprowadza wywiad dotyczący dolegliwości, wykonuje badanie fizykalne, oceni napięcie mięśni dna miednicy poprzez badanie per vaginum i/lub per rectum oraz zaplanuje odpowiednie ćwiczenia i terapię dla pacjenta.
Tak, fizjoterapia uroginekologiczna jest bezpieczna i skuteczna w ciąży. Pomaga przygotować mięśnie dna miednicy do porodu oraz zapobiegać ewentualnym dolegliwościom po porodzie.
Bibliografia:
Baranowska, A., & Kowalska, M. (2018). "Fizjoterapia uroginekologiczna." Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Nowak, B. (2019). "Rehabilitacja uroginekologiczna." Wydawnictwo Medycyna Praktyczna.
Kozłowska, M. (2020). "Kobieta w uroginekologii." Medycyna Polska.
Czerwińska, A. (2021). "Rehabilitacja dna miednicy." Wydawnictwo PZWL.
Dumoulin, C., et al. (2018). "Pelvic Floor Muscle Training." International Urogynecology Journal.
Bø, K. (2020). "Evidence-Based Physical Therapy for the Pelvic Floor." Churchill Livingstone.