Korekcja wad postawy - Kluczowe informacje
Cena
- od 170 zł
Czas trwania
- 60 minut
- 90 minut
Wady postawy dotykają coraz więcej osób. Dowiedz się, jak je rozpoznać, leczyć i im zapobiegać. Praktyczne wskazówki dla dzieci i dorosłych.
Wady postawy to odchylenia od prawidłowej budowy i funkcjonowania układu kostno-mięśniowego, prowadzące do zaburzeń fizjologicznych krzywizn kręgosłupa lub nieprawidłowego ustawienia innych części ciała. Mogą dotyczyć kręgosłupa, kończyn, miednicy czy głowy. Rozwijają się głównie w okresie wzrostu, ale mogą też pojawić się u dorosłych. Przyczyny obejmują czynniki genetyczne, nawyki, siedzący tryb życia, przeciążenia i urazy. Wady postawy mogą prowadzić do bólu, ograniczenia ruchomości i innych problemów zdrowotnych.
Według badań opublikowanych przez Klinikę Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej, Wojskowego Instytutu Medycznego dotyczących oceny stanu zdrowia dzieci i młodzieży częstotliwość występowania wad postawy w populacji waha się od 30 do 60%, co obrazuje ogromną skalę tego problemu.
Jest to boczne skrzywienie kręgosłupa, które może mieć postać litery "S" lub "C". Skolioza może być idiopatyczna (bez znanej przyczyny) lub wynikać z wrodzonych wad rozwojowych, problemów nerwowo-mięśniowych, czy różnic w długości kończyn.
Charakteryzuje się nadmiernym wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym do przodu. Może prowadzić do bólu pleców i problemów z krążeniem w dolnej części ciała. Lordoza często występuje u osób z nadwagą lub otyłością, a także u kobiet w ciąży.
Jest to nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym do tyłu, co prowadzi do zaokrąglenia pleców (tzw. "garbienie się"). Kifoza może być spowodowana przez złe nawyki postawy, choroby takie jak osteoporoza czy choroba Scheuermanna, a także przez urazy.
Polega na obniżeniu łuku podłużnego stopy, co prowadzi do pełnego kontaktu całej podeszwy stopy z podłożem. Płaskostopie może powodować bóle stóp, kolan, bioder oraz pleców, a także wpływać na postawę całego ciała.
Jest to wada postawy, w której kolana są zbliżone do siebie, a kostki są od siebie oddalone. Może prowadzić do problemów z chodem, bólu kolan oraz przeciążenia stawów.
Odwrotność koślawości, gdzie kolana są oddalone od siebie, a kostki stykają się. Szpotawość kolan może obciążać stawy skokowe i biodra, prowadząc do bólu i trudności w chodzeniu.
Jest to stan, w którym barki są wysunięte do przodu, często w połączeniu z kifozycznym ułożeniem odcinka piersiowego kręgosłupa. Może powodować bóle pleców, szyi, a także problemy z oddychaniem.
Wady postawy mogą być wrodzone lub nabyte. Najczęstsze przyczyny to:
Nasi specjaliści podkreślają, że wiele wad postawy rozwija się w trakcie życia, często jako rezultat naszych codziennych nawyków. Dlatego tak ważne jest, abyś zwracał uwagę na to, jak siedzisz, stoisz czy się poruszasz.
Pierwszym krokiem w korekcji wad postawy jest prawidłowa diagnostyka. Nasz fizjoterapeuta lub osteopata przeprowadza szczegółowy wywiad i badanie, które obejmuje:
Wczesne wykrycie wady postawy umożliwia szybsze i skuteczniejsze podjęcie odpowiednich działań korekcyjnych.
Fizjoterapia oferuje szereg metod i technik, które pomagają w korekcji wad postawy. Oto niektóre z nich:
Nasi specjaliści dobierają indywidualnie ćwiczenia, które są podstawą terapii wad postawy. Mają one na celu:
Techniki manualne stosowane przez naszych fizjoterapeutów, które pomogą Ci przywrócić prawidłową ruchomość stawów i rozluźnić napięte mięśnie. Szczególnie skuteczne jeśli borykasz się z wadami postawy związanymi z zaburzeniami w obrębie kręgosłupa i obręczy barkowej.
To specjalistyczne podejście do leczenia skolioz stosowane w naszych placówkach, które łączy ćwiczenia, terapię manualną i edukację.
Fizjoterapeuta Galileo Medical aplikuje specjalne plastry (kinesio tape), które wspomagają proces korekcji wady, poprawiają świadomość ciała oraz zapewniają prawidłowe ustawienie poszczególnych segmentów ciała.
W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy wadach stóp nasi fizjoterapeuci stosują specjalne wkładki lub ortezy, które pomagają korygować nieprawidłowości.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, korekcja wad postawy jest możliwa również u osób dorosłych. Wymaga ona jednak większej systematyczności i cierpliwości. Oto kilka kluczowych aspektów:
Profilaktyka jest równie ważna jak samo leczenie. Oto kilka wskazówek dla Ciebie od naszych specjalistów jak zapobiegać wadom postawy:
Poznaj opinie zadowolonych pacjentów, którzy odzyskali zdrowie i radość z życia dzięki Galileo Medical.
Krzysztof
Anna
Michał
Masz do nas pytanie? Być może ktoś już je nam wcześniej zadał. Zapraszamy do zapoznania się z pytaniami, z którymi najczęściej zwracają się do nas nasi pacjenci.
Korekcja wad postawy u dorosłych to proces rehabilitacji, który polega na poprawie prawidłowej postawy ciała oraz leczeniu różnego rodzaju wad postawy, takich jak skrzywienia boczne kręgosłupa czy deformacje kończyn dolnych.
Fizjoterapeuta specjalizujący się w terapii wad postawy zajmuje się diagnozą, leczeniem i prowadzeniem rehabilitacji osób z problemami posturalnymi, pomagając wzmocnić mięśnie, poprawić sprawność oraz wyeliminować dolegliwości związane z wadami postawy.
Korekcja wad postawy u dorosłych może przynieść poprawę ogólnej sprawności, zmniejszenie bólu posturalnego, wzmocnienie mięśni, zapobieganie dalszym deformacjom oraz poprawę jakości życia pacjentów.
Tak, wady postawy mogą prowadzić do różnych schorzeń związanych z narządami ruchu, bólami kręgosłupa, problemami z kończynami dolnymi oraz ograniczeniem wydolności fizycznej.
Wady postawy u dorosłych mogą być spowodowane nieprawidłowym nawykiem posturalnym, siedzącym trybem życia, pracą przed komputerem czy niewłaściwym obciążeniem kręgosłupa. Czynniki genetyczne również mogą odgrywać rolę w kształtowaniu postawy ciała.
Tak, odpowiednio prowadzona rehabilitacja wad postawy u dorosłych przy współpracy z fizjoterapeutą może przynieść widoczne efekty w poprawie postawy ciała, zmniejszeniu bólu oraz zwiększeniu funkcjonalności pacjenta.
Metody leczenia wad postawy u dorosłych mogą obejmować terapię manualną, ćwiczenia korekcyjne, masaż tkanek miękkich, trening stabilizacji centralnej oraz edukację pacjenta w zakresie utrzymania prawidłowej postawy ciała w codziennych czynnościach.
Bibliografia:
Nowak, J. (2018). "Korekcja wad postawy." Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Malinowski, K. (2019). "Postawa ciała i jej korekcja." Medycyna Praktyczna.
Głowacki, P. (2020). "Metody korekcji wad postawy." Wydawnictwo PZWL.
Łuczak, K. (2021). "Rehabilitacja wad postawy." Wydawnictwo Edra Urban & Partner.
Kendall, F.P., McCreary, E.K., & Provance, P.G. (2019). "Muscles: Testing and Function, with Posture and Pain." Lippincott Williams & Wilkins.