Ból kolana, biodra, kręgosłupa? A może urazy sportowe lub przewlekłe dolegliwości? Ortopeda w Galileo Medical pomoże Ci odzyskać pełną sprawność i komfort życia. Oferujemy kompleksową diagnostykę, nowoczesne metody leczenia oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta.
Sprawdź, jak wygląda konsultacja, jakie schorzenia leczymy i umów się na wizytę już dziś!
Umów się na bezpłatną konsultację z Opiekunem Terapii
Ortopeda jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką schorzeń oraz urazów układu ruchu. Aby zostać ortopedą, lekarz musi ukończyć studia medyczne, a następnie odbyć wieloletnią specjalizację z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Specjalizacja ta obejmuje szeroki zakres wiedzy i umiejętności z zakresu anatomii, fizjologii, patologii i chirurgii układu mięśniowo-szkieletowego.
Kim jest ortopeda w praktyce? To lekarz, który:
Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką schorzeń i urazów układu ruchu. Układ ruchu, zwany również układem mięśniowo-szkieletowym, to niezwykle złożony system, obejmujący kości, stawy, mięśnie, więzadła i ścięgna. Ortopeda jest lekarzem specjalistą, ekspertem w diagnozowaniu i leczeniu problemów w obrębie tego układu.
Zakres ortopedii jest bardzo szeroki i obejmuje leczenie zarówno zachowawcze (nieoperacyjne), jak i operacyjne. Ortopedzi zajmują się pacjentami w każdym wieku – od noworodków z wadami wrodzonymi, przez dzieci i młodzież z urazami sportowymi, po osoby dorosłe i seniorów z chorobami zwyrodnieniowymi stawów.
Często terminy “ortopeda” i “traumatolog” są używane zamiennie, co może wprowadzać w błąd. W rzeczywistości ortopedia i traumatologia narządu ruchu to dwie ściśle powiązane, ale nieco różne specjalizacje. W Polsce specjalizacja lekarska nosi nazwę “ortopedia i traumatologia narządu ruchu”, co podkreśla ich bliskie pokrewieństwo.
Główna różnica polega na zakresie problemów, którymi zajmuje się każda z tych specjalizacji:
Specjalizacja | Zakres leczenia | Przykłady schorzeń i urazów | Rodzaj leczenia |
Ortopedia | Leczenie schorzeń przewlekłych i nabytych układu ruchu. | Choroby zwyrodnieniowe stawów, wady postawy, choroby reumatyczne, guzy kości i tkanek miękkich, zespoły przeciążeniowe. | Leczenie zachowawcze i operacyjne planowe (np. endoprotezoplastyki, osteotomie korekcyjne). |
Traumatologia Narządu Ruchu | Leczenie urazów układu ruchu spowodowanych czynnikami zewnętrznymi. | Złamania kości, zwichnięcia, skręcenia stawów, urazy mięśni, więzadeł i ścięgien. | Leczenie operacyjne nagłych przypadków (np. zespolenie złamań, rekonstrukcja więzadeł). |
W praktyce, wielu lekarzy specjalizuje się zarówno w ortopedii, jak i traumatologii narządu ruchu, dlatego często spotykamy się z określeniem ortopeda-traumatolog. W Galileo Medical nasi specjaliści posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie zarówno w ortopedii, jak i traumatologii, zapewniając kompleksową opiekę w zakresie schorzeń i urazów układu
Ortopeda leczy szeroki wachlarz schorzeń i urazów układu ruchu, obejmujący wszystkie jego elementy – kości, stawy, mięśnie, więzadła i ścięgna. Do najczęściej leczonych schorzeń należą:
Precyzyjna diagnostyka jest kluczowa dla skutecznego leczenia ortopedycznego. Ortopedzi korzystają z szerokiego spektrum badań diagnostycznych, w tym:
Istnieje wiele objawów i sytuacji, w których konsultacja ortopedyczna jest wskazana i może przynieść znaczącą ulgę. Nie ignoruj sygnałów, które wysyła Ci Twoje ciało. Do najczęstszych wskazań do wizyty u ortopedy należą:
Konsultacja ortopedyczna w Galileo Medical to kompleksowe i indywidualne podejście do Twojego problemu zdrowotnego. Nasi ortopedzi dokładają wszelkich starań, abyś czuł się komfortowo i bezpiecznie. Standardowa konsultacja ortopedyczna zazwyczaj obejmuje następujące etapy:
Podstawą konsultacji jest szczegółowy wywiad, podczas którego ortopeda zapyta Cię o:
Po wywiadzie ortopeda przeprowadzi badanie ortopedyczne, które pozwala na ocenę funkcji układu ruchu. Badanie ortopedyczne jest bezbolesne i nieinwazyjne. Ortopeda oceni m.in.:
Ortopeda dokładnie przeanalizuje dokumentację medyczną i wyniki badań obrazowych, które przyniesiesz ze sobą na konsultację. Oceni opisy badań i obrazy, zwracając szczególną uwagę na struktury układu ruchu i ewentualne patologie.
Po zebraniu wszystkich informacji, ortopeda postawi diagnozę i omówi z Tobą plan leczenia. Wyjaśni Ci przyczyny Twoich dolegliwości, dostępne opcje terapeutyczne (zachowawcze i operacyjne), korzyści i ryzyka związane z poszczególnymi metodami leczenia, a także rokowanie. Plan leczenia jest indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb, preferencji i stanu zdrowia. Konsultacja ortopedyczna to partnerstwo, w którym Twoje zdanie i aktywne uczestnictwo są kluczowe.
Ortopedia dysponuje szerokim wachlarzem metod leczenia, zarówno zachowawczych, jak i operacyjnych. Wybór metody leczenia zależy od rodzaju schorzenia, stopnia jego zaawansowania, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Ortopeda to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń całego układu ruchu, w tym kości, stawów, więzadeł oraz mięśni. Zajmuje się zarówno problemami wrodzonymi, jak i nabytymi.
Ortopeda diagnozuje i leczy schorzenia ruchomości kończyn i stawów, a także choroby wywodzące się z tkanki kostnej, takie jak gruźlicze zapalenie stawów.
Wizyta u ortopedy rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, po którym lekarz przeprowadza badanie fizykalne. Może również zlecić dodatkowe badania w celu dokładniejszej oceny stanu pacjenta.
W wielu przypadkach wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, aby skorzystać z konsultacji ortopedycznej w centrum medycznym.
Ortopeda leczy różnorodne schorzenia, takie jak urazy pourazowe, wady wrodzone, choroby degeneracyjne stawów oraz schorzenia tkanki kostnej.
Najczęściej pacjenci odwiedzają ortopedę z powodu bólu stawów, kontuzji sportowych, problemów z kręgosłupem oraz zaburzeń ruchomości kończyn.
Ortopeda może zlecić różne badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy badania laboratoryjne, w zależności od potrzeb diagnostycznych pacjenta.
Ortopeda traumatolog to specjalista ortopedii zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem urazów oraz kontuzji, najczęściej wynikających z wypadków lub aktywności sportowych.
Ortopeda dobiera indywidualnie ćwiczenia wspomagające rehabilitację, wzmacniające mięśnie i poprawiające ruchomość stawów, dostosowane do schorzenia pacjenta.
No results found.